Perki? Parduodi? Ieškai? Turi įdomių straipsnių? savo informaciją šioje svetainėje.
Spausk ir padaryk savo publikaciją išskirtine.
Gupijos - pačios populiariausios akvariuminės žuvytės, ypač pradedančiųjų tarpe. Turbūt nerasite nė vieno akvariumininko, kuris nėra laikęs šių gražių spalvotų žuvyčių.
Poecilia reticulata(Gupija)
Šeima
Poeciliidae
Gyvenamoji vieta
C.Amerika - Brazilija
Dydis
6cm.
Charakteris
Taiki, tinka bendram akvariumui
Gyvenimo trukmė
4m
Akvariumo dydis
Nuo 20 ltr.
pH
7.0 - 8.5
dH
10 - 30
Temperatūra
18 - 28°C
Gupijos - pačios populiariausios akvariuminės žuvytės, ypač pradedančiųjų tarpe. Turbūt nerasite nė vieno akvariumininko, kuris nėra laikęs šių gražių spalvotų žuvyčių. Natūralioje gamtoje aptinkamos lėtos tėkmės ir stovinčiuose, dažniausiai vos sūriuose Venesuelos, Trinidado ir Barbadoso vandenyse. Siekiant pažaboti uodų populiacijas, įveistos Azijoje, Afrikoje ir kituose tropiniuose regionuose. Tai vienos nereikliausių žuvyčių akvariumuose. Vandens parametrai ir temperatūra tam tikrose ribose neturi didelio skirtumo. Maistui šios žuvys taip pat neišrankios. Valgo bet kokį sausą pirktinį maistą, tačiau neatsisako ir gyvo, pvz. dafnijų, ciklopų, tiubifeksų ir kt. Patinai daug mažesni nei patelės, tačiau labai spalvoti ir pasipuošę didesniais pelekais. Gupijos puikiai sutaria su visomis žuvimis, tačiau reikėtų vengti laikyti kartu su pelekus kramtančiom žuvim. Kadangi tai gyvavedė žuvis, nėra nieko sudėtingo išauginti mažylius. Patinas apvaisina patelę gonopodijaus dėka ir jau po 1-1.5mėn. galima laukti jauniklių. Patelės išneršia pilnai išsivysčiusius jauniklius, kurie iškart tampa nepriklausomi: ieško maisto ir slepiasi nuo pavojaus. Kartą apvaisinta patelė, gali neršti apie 6 kartus. Patinai be perstojo vaikosi patelę, todėl vertėtų laikyti pora ar net kelias pateles vienam patinui. Kitaip patelė gali stresuoti nuo pastovių patino mėginimų poruotis. Tačiau vėlgi, gupijos labai greitai veisiasi, todėl reikia būti atsargiems 'neperkraunant' akvariumo per dideliu žuvų skaičiumi.
Pagrindinis malonumas laikant gyvavedes žuvis yra galimybė sėkmingai jas veisti akvariume. Tai sukelia daug entuziazmo ir noro suteikti būtent tas sąlygas akvariume, kuriomis žuvys jaučiasi 'kaip namuose' ir gali daugintis. Viena labiausiai paplitusių gyvavedžių žuvų akvariumininkų tarpe - gupija (Poecilia reticulata) lenkia net tokią populiarų akvariumo gyventoją kaip kad auksinę žuvelę. Ir labiausiai tai yra dėl nesudėtingo veisimosi. Netgi pradedantieji akvariumininkai gali džiaugtis šių spalvotų žuvyčių gyvybingumu ir jų vaikų atsiradimu. Ir tai tik viena iš daugelio lengvai besiveisiančių akvariuminių žuvelių. Kardonešiai, molinezijos taip pat gerai žinomos ir paplitę visame pasaulyje akvariumininkų tarpe. Šiame straipsnyje pasistengsim atsakyti į daug klausimų, susijusių su gyvavedėmis žuvimis - kas gi yra tos gyvavedės žuvys, kokį akvariumą geriausiai pasirinkti, vandens parametrai ir filtravimas, šildymas ir apšvietimas, augalų parinkimas, maitinimas, veisimas, ligų atpažinimas ir gydymas
Gyvavedės žuvys. Kas gi tos gyvavedės žuvys?
Gyvavedės žuvys - tai žuvys, kurios pagimdo jau išsivysčiusius jauniklius, sugebančius ne tik pradėt ieškot maisto, bet ir turinčius instinktą pasislėpti ar išvengti pavojaus. Per daugelį metų žuvys prisitaikė dėti po kelis milijonus ikrų kiekvieno neršto metu, tuo suteikdamos kuo didesnį šansą ikram, vėliau lervutėm, išgyventi. Vandenyje yra daug priešų, visada norinčių pasimėgauti ikrų ir lervučių skoniu. Visiškai kitaip yra su gyvavedėm žuvim, kurios apvaisina ir užaugina mailių savo pilve, tuo apsaugodamos nuo įvairių grobuonių. Mažiau nei 3% iš daugiau nei 18.000 žuvų rūšių yra gyvavedės. Šie skaičiai visiškai kitokie ryklių ir rajų šeimose, kur daugiau nei 50% jų - gyvavedės. Yra daug priežasčių, kodėl akvariumininkai renkasi gyvavedes žuvis. Kai kurie nori spalvingų žuvyčių, kurios ,suteikus geras sąlygas, gali gyventi 'amžinai' vis pratęsdamos savo giminę. Kiti siekia išvesti dar iki šiol nematytą veislę ar spalvą. Dar kiti paprasčiausiai mėgaujasi jų spalvų įvairove ir žavesiu. Tikriausiai nesuklysime pasakę, kad gyvavedės žuvys tinka įvairaus skonio akvariumininkams. Šių dienų akvariumuose sutinkamos keturios gyvavedžių žuvų šeimos: Anablepidae, Hemirhamphidae, Goodeidae ir Poecilidae. Pačios populiariausios akvariuminės žuvys, tokios kaip gupijos, kardonešiai, pecilijos, molinezijos priklauso Poecilidae šeimai. Natūralioje gamtoje Poecilidae, Goodeidae ir Anablepidae šeimos paplitę Centrinės ir Pietų Amerikos gėluose, šiek tiek sūriuose vandenyse, bei kai kuriose Karibų salų dalyse. Tuo tarpu Hermirhamphidae šeima išplitusi visai kitame kontinente - Pietryčių Azijos ir Malajos pusiasalio upeliuose bei tvenkiniuose. Gyvavedės žuvys gali puikiai prisitaikyti prie įvairių sąlygų. Štai kodėl jau mums pažystama gupija (Poecilia reticulata) ir gambuzija (Gambusia affinis) yra taip išplitę po visą regioną. Kaip žinoma, vos sūrus vanduo - uodų veisimosi plotai, o šios žuvys niekada neatsisakys gardaus kąsnelio. Sakoma, kad gambuzija per dieną gali suvalgyti tiek, uodo lervų, kiek pati sveria. 20 amžiaus pradžioje bandant sustabdyti uodų plitimą, gupijos ir gambuzijos buvo transportuojamos plastikiniuose maišeliuose su vandeniu ir mėtomos iš lėktuvo į tropikų ežerus, upes bei tvenkinius. Yra sakoma, kad šios dvi mažos žuvelės labai prisidėjo prie Panamos Kanalo statymo, išgelbėdamos statybininkus nuo kamuojamų uodų sukandimų ar netgi maliarijos. Gal viskas skamba labai gražiai, tačiau tai padarė ir problemų. Gupijos ir gambuzijos ne tik valgė uodų lervas, bet ir vietinių žuvų ikrus bei mailių, tuo po truputį užvaldydamos vandenis. Gyvavedės taip prisitaiko prie vietinių sąlygų, kad net sugebėjo išgyventi vėsiame šiaurės Anglijos klimate. Subankrutavus vienai akvariuminių žuvų parduotuvei Poecilidae šeimos atstovai, išpilti i ežerą, adaptavosi prie šaltesnių sąlygų būriuodamasis ežero krašte kur buvo aušinamos stiklo fabriko sistemos.
Akvariumo parinkimas ir suderinamumas
Akvariumo dydis gyvavedėms žuvims nėra toks svarbu dėl jų mažo dydžio. Jeigu jūs ketinate veisti šias žuvis, ar išvesti kokią tai ypatingą švarią spalvą, teks turėti kelis ar net keliolika nedidelių akvariumų, vietoj vieno ar dviejų didelių.
45-90 litrų akvariumai yra pakankamo dydžio gyvavedėms žuvims laikyti. Mažesnėms rūšims tinka ir dar mažesni akvariumai, tačiau jokiu būdu nenusileiskite iki kraštutinumų ir nelaikykite akvariuminių žuvyčių ypač mažose talpose. Tiesiog pabandykite įsivaizduoti save jų kailyje. Žuvų tarpusavio santykiai bus geresni didesniuose akvariumuose, ypač jei ketinate laikyti agresyvesnes žuvis. Tada silpnesniems ar mažesniems bus kur pasislėpti. Yra nerašyta taisyklė - jei žuvis 3cm. ilgio, jai reikia 3ltr. vandens, jei 5cm. - 5ltr. vandens.. Tačiau ji nėra visiškai teisinga. Žuvų kiekis akvariume priklauso ne tik nuo akvariumo talpos, bet svarbiausiai - nuo jo ploto. Žemiau esančioje lentelėje pateiksime keletą pavyzdžių:
Akvariumo matmenys (ilgisXplotisXaukštis)
Plotas
Tūris
Svoris
Maksimalus žuvų ilgis
45 X 25 X 25cm
1125 cm²
27 ltr.
27 kg.
38 cm.
45 X 30 X 38cm
1350 cm²
45 ltr.
45 kg.
45 cm.
60 X 30 X 30cm
1800 cm²
54 ltr.
54 kg.
60 cm.
60 X 30 X 38cm
1800 cm²
68 ltr.
68 kg.
60 cm.
60 X 38 X 45cm
2280 cm²
90 ltr.
90 kg.
75 cm.
90 X 30 X 38cm
2700 cm²
104 ltr.
104 kg.
90cm.
120 X 30 X 38cm
3600 cm²
136 ltr.
136 kg.
120 cm.
Paimkime priešpaskutinį variantą iš lentelės. Akvariumo talpa 104 litrai, o paviršiaus plotas 2700 cm². Daliname plotą iš 30 ir gauname 90cm, kas ir yra bendras maksimalus žuvyčių ilgis. Vadinasi tokiame akvariume jūs galite laikyti 22 4cm ilgio ilgio žuvytes. Taigi, visada prieš pirkdami akvariumą, pagalvokite, kiek ir kokio dydžio žuvų norite laikyti. Paminėsime, kad perpildžius akvariumą, galima sulaukti liūdnų pasekmių, kai žuvelės suserga, o galų gale ir numiršta. Akvariumo vieta kambaryje taip pat labai svarbus faktorius. Nestatykite akvariumo ten, kur jį gali pasiekti tiesioginiai saulės spinduliai (bus problemų dėl dumblių) ar nepastovi oro temperatūra. Geriausiai surasti tokią vietą, kur akvariumas priklausys tik nuo filtro, apšvietimo ir šildytuvo. Aišku turėkite galvoje lengvą priėjimą priežiūrai.
Gyvavedės žuvys labai aktyvios, plaukioja visuose akvariumo lygiuose ir valgo tikrai daug dumblių. Nerštas taip pat dažnas reiškinys, tačiau reikia pasirūpinti smulkialapių augalų, kad mažieji turėtų kur slėptis nuo kaimynų ir netgi nuo savo tėvų. Trys iš keturių populiariausių gyvavedžių - gupijos, pecilijos ir kardonešiai - jokių problemų nekeliančios ir nereikalaujančios žuvys. Ketvirtosios, molinezijos, temperamentu labai ramios ir draugiškos, tačiau mėgsta šiek tiek sūrų vandenį ir aukštesnę temperatūrą, patartiną ne žemiau nei 25°C. Laikant šias rūšis ir sudarant sąlygas veisimuisi (smulkialapiai augalai ar patelių atskyrimas prieš nerštą), neiškils jokių problemų turėti pastovius šeimynos padidėjimus. Jeigu ruošiatės laikyti ne tik gyvavedes žuvis, paminėsime keletą rūšių, kurios kuo puikiausiai sutaria su Poecilidae šeima. Tai būtų dryžuotosios danijos (Brachydanio rerio), dwarf danijos (Brachydanio nigrofasciatus), neonai (Paracheirodon innesi) ir kardinolai (Paracheirodon axelrodi), bronziniai korydorusai (Corydoras aeneus), lialiusai ir dėmėtieji guramiai (Colisa lialia ir Trichogaster trichopterus).
Informacija parengė . Redakcijos informacijos skyriuje dirba žmonės, o žmogus kartais klysta. Todėl, pastebėjus netikslumų ar klaidų prašome pranešti redakcijai.
Užpildykite šią formą. Tekstą kuris jau yra palikite, o po tekstu parašykite klaidas, netikslumus, pastebėjimus. Informacijos gavėją nurodykite admin@norim.lt
Rašyti recenziją